Muzeum vzniklo jako splněný sen malého kluka, který se od dětství pohyboval okolo motorek, traktorů a vůbec všeho, co bylo na vesnici potřebné k běžnému životu a nutné pro zemědělství a hospodaření.

Pozoroval jsem, jak se vše vyrábí a opravuje, a to bez velkého strojního vybavení. S otevřenou pusou jsem sledoval opravy a přestavby motorek u svého otce a nezapomenutelné kovářské umění mého dědy, kováře s velkým “K“.

Jako každý kluk jsem toužil po nějakém tom samohybu, ať s motorem nebo bez něj, pak po něčem co vrčí a bafá, nejlépe jako ARIEL mého otce. Přes moped a pionýr jsem se dostal až k soutěžní Jawě 250 a závodění, a tak to šlo dál, až jsem nakonec zakotvil u sbírání a restaurování motocyklů – veteránů. Nejsou pro mě jen muzejními exponáty, účastním se s nimi nejrůznějších jízd a srazů motocyklových veteránů.

Muzeum Splněný sen vzniklo z lásky k historickým motocyklům a vůbec z obdivu k šikovnosti, umu a zručnosti našich otců a dědů. Proto v muzeu kromě historických motocyklů uvidíte i dobové mechanické stroje pro dům i hospodářství. Ale motocykly především. Spoustu krásných motocyklů.

Na shledání s Vámi v muzeu Splněný sen se těší Ivo Šarlingr

V muzeu Splněný sen můžete obdivovat tuzemské historické motocykly slavných značek Laurin & Klement, Orion, Premier, JAWA, ČZ, Ogar, Walter, Praga nebo BSJ, německé, belgické, anglické nebo švédské stroje, několika exponáty je zastoupena i Amerika. Mezi zahraniční skvosty jsou vystaveny i takové unikáty jako čtyřválcový Indian, Ner- a-Car, dva Excelsiory z let 1913 a 1918, noblesní Brough Superior nebo indický Royal Enfield DIESEL. Kuriozitou sbírky je autentický motocykl ČZ 150, na němž jezdili cvičení medvědi v populární filmové komedii Šest medvědů s cibulkou. Mezi historickými motocykly mají své čestné místo i rakovnické mopedy značky Stadion nebo nejnovější sportovní speciály ESO, JAWA a ČZ.

České motocykly ve sbírce muzea:
ČZ, JAWA, ESO, PRAGA, OGAR, ORION, PREMIER, MANET, LAURIN & KLEMENT, WALTER, BSJ, ABL, HANÁ, ŠTÍSTEK, JO – LI, STADION S1, S2, S11, S12, S22, S23, S24, S25, S26, PIONÝR, soutěžní, motocrosové, silniční a plochodrážní speciály.

Motocykly zahraniční výroby (výběr):
Německo –  WANDERER, NSU, DKW, BMW, D – RAD
Belgie       –  GILLETE, SAROLÉA
GB             –  FRANCIS  BARNETT, ROYAL -ENFIELD , AJS , ARIEL, DOUGLAS,   BSA, RALEIGH
Švédsko – MONARK
USA           –  INDIAN, EXCELSIOR, NER-A-CAR
INDIE         –  ROYAL – ENFIELD (diesel).

Rád bych Vás seznámil s několika novinkami v muzeu Splněný sen Pavlíkov.

Vyšli jsme vstříc návštěvníkům, kteří jsou omezeni v pohybu a nově je pro ně připravena schodišťová sedačka, která je vyveze do patra, k expozici motocyklů. Věřím, že tuto inovaci uvítají právě ti, kteří by naše muzeum nebyli schopni jinak navštívit.

Je mi potěšením Vás také informovat o nových přírůstcích v muzeu. Ke stávajícím motocyklům, kterých je cca 120 kusů, 66 různých značek a z toho 38 značek českých, přibyly následující nováčci:

JAGUAR Pérák        100 cm³        r. 1939         ČR

JAWA                        350                r.  1950         soutěžní ČR

DB                              350 OHC      r. 1937          jediný vyrobený v ČR

OGAR                        350                r. 1947          silniční závodní ČR

JAWA                        350 SV          r. 1934          prototyp ČR

JFK                             250 OHC      r. 1922          prototyp ČR

PRAGA ABC             350 OHC      r. 1930          prototyp ČR

JS                                500 OHC      r. 1935          prototyp ČR

BEKAMO TX 123                            r. 1924          závodní s protipístem ČR

ARIEL                         500 SV          r. 1914          Velká Británie

TRIUMPH                 550 SV          r. 1919          Velká Británie

PREMIER                  500 SV          r. 1914          Velká Británie

OK SUPREME          350 OHV      r. 1926          super sport Velká Británie

ABC                            400 OHV      r. 1921          Velká Británie

Panther Panthette            250 OHV      r. 1928          Velká Británie

ABC Skotamoto      123                r. 1919          Velká Británie

K těmto zajímavým motocyklům přibylo také další množství artefaktů, které mají spojitost s motorismem, cestováním, kutilstvím a nutností při domácích pracích.

Nenechte si ujít zajímavou podívanou v muzeu uvnitř, ale také setkání se sochou sv. Kryštofa, která je již třetím rokem umístěna v zahradě před muzeem. 18. června 2023, v odpoledních hodinách, se uskuteční již třetí setkání přátel sv. Kryštofa, který byl 26.6.2021 posvěcen panem farářem Kružíkem z Petrovic.

Sv. Kryštof je patronem řidičů, poutníků, cestujících, horníků, tesařů, atletů, lékařů, ochráncem horských cest, leteckých záchranářů.

Přijeďte se svými miláčky do Pavlíkova, kde si můžete vybrat z nabídek podle Vašich představ. Pokud chcete a věříte na ochranu sv. Kryštofa, tak nikde jinde v ČR nemáte možnost přijet ke sv. Kryštofovi, neboť je pouze v Praze na Karlově mostě a v Pavlíkově. Tam si také můžete sošku sv. Kryštofa zakoupit.

 

Rád Vás uvidím

Ivoš