Splněný sen

Splněný sen Pavlíkov

Co se skrývá pod tímto názvem? Je to uskutečněný sen malého vesnického kluka, který všude okolo sebe viděl um a práci se železem. Ať to byl děda, pan kovář, tak otec, řidič, montér, automechanik a motorista. Vztah k motorům byl v rodině a výroba mopedů v Rakovníku tomu přidala ten správný nádech. Přál jsem si motorku jako měl táta. A sen byl den ode dne větší a větší. V jedenácti letech se to sní! Ale až po dlouhých desetiletích jsem přivezl ARIELA jako měl táta. Samozřejmě jsem v mládí pojezdil co přišlo pod ruku-DKW, ČZ, Jawa, Ogar, NSU, ESO, Sachs, Stadion, Pionýr, Manet atd.

Ke svému životnímu jubileu jsem dal dohromady motorky, které jsem léta uchovával kde se dalo a najednou z toho byla slušná sbírka. Všechny jsem postavil do jedné místnosti a pozval pár přátel na pokec. No a dopadlo to tak, že mě přemluvili, abych tyto skvosty nenechával jen pro vyvolené, ale otevřel muzeum pro milovníky veteránů. Jasně, že jsem nepřestal se sháněním dalších motorek. A tak v současné době je Muzeum Splněný sen v Pavlíkově jedno z největších v ČR. Ne, co se rozlohy týče, ale počtem zastoupených značek a výrobců z celého světa. Samozřejmě, že nejvíce motocyklů je zde Československých. Vždyť tolik výrobců, jako bylo u nás, snad nikde nebylo. Vévodí Jawa – celá sbírka od prvního prototypu v licenci Wanderér, ČZ od Kaktuse, Laurin Klement, Ogar, Pragy včetně vzácné jednovačkové, Manet, Pionýr, celá výroba typů mopedů vč. plečky a frézy na odvoz uhlí ve Stadionce a prototypy těchto dnes vyhledávaných strojů. Najdeme také sportovní stroje Jawa soutěžní od r. 1960 do konce výroby vč. Banána. Nechybí motocrosové ČZ, zapomenutá ESA, plochodrážní JOLI, Sinandl, Jawa 890, výrobky Plicka Líbeznice, Poustka, Haná, Eisler, Orkán, Orion, Premier, Meteor, Jawa vodník z r. 1935, Walter 1907, Dálnik z r. 1947,

Štístko Čechie. Ze zahraničních motocyklů jsou k vidění americké- Indián r. 1918, Excelsior r 1913, Ner-a-car, Brough-Superior. Německé-NSU, BMW, D-RAD. Anglické-Royal-ENFIELD, DAGLES, ARIEL, BSA, Harley Davidson, Francis-Barnet. Belgické-Raleigh, Saroela. Indické-Royal- ENFIELD- Diesel.
Atmosféru starých časů doplňují štíty, cedule, plechovky a další doplňky z minulých let, včetně staré dílny a nářadí. V přízemí se má možnost pokochat návštěvník věcmi, které sloužily jak v domácnosti k běžným potřebám, tak i pro hospodářství a řemeslnou činnost. Ani něžné pohlaví nepohrdne místem, kde je soustředěna výstava dobových panenek, hraček, her a kočárků již z doby 19-21 století.

Pokud se člověk nabaží motorek a starého haraburdí a zatouží po umění, tak má jedinečnou příležitost-návštěvu galerie světoznámého malíře a grafika Jiřího Anderleho, pavlíkovského rodáka, který galerii otevřel 1.6.2014 v budově Městysu Pavlíkov.
Odtud je to jen kousek například do železničního muzea Lužná nebo na rozhlednu Velká Buková.
Přijeďte se podívat a pokecat o tom, co jsme uměli vyrobit a zavzpomínat s námi.

Na návštěvu se těší Ivoš.